Św. Włodzimierza

      Jak co roku w lipcu, morąska cerkiew świętowała pamięć swojego patrona, św. równego Apostołom Księcia Włodzimierza. Mimo iż w tej parafii jest zaledwie osiem osób, w pobliżu nie ma prawosławnego cmentarza, który mogliby ludzie odwiedzać, to zawsze w dzień święta wierni nie mieszczą się w malutkiej świątyni. Tak samo było i w tym roku. Przybyli wierni z Ornety, Lidzbarka Warmińskiego, Pasłęka, Elbląga, Olsztyna i okolicznych miejscowości.

      Boska Liturgia rozpoczęła się pod przewodnictwem najdłużej przebywającego na ziemiach Warmii w dekanacie gdańskim, ks. prot. Witalia Leończuka. Przybyli również duchowni z okolicznych parafii, mimo, że dzieli je duża odległość. W trakcie Liturgii, kazanie wygłosił proboszcz parafii w Elblągu i Pasłęku, ks. Marek Antonowicz. Przypomniał on jak bardzo ważnym jest pielęgnowanie Tradycji cerkiewnej, wgłębianie się w we własną wiarę. Przypomniał, że tak jak św. Włodzimierz miał wielkie trudności z wprowadzeniem chrześcijaństwa, na nasze Ruskie ziemie, tak i my mamy teraz trudności z utrzymaniem ortodoksyjnej wiary. Sami tego nigdy nie dokonamy, ale z pomocą Bożą i za wstawiennictwem św. Włodzimierza osiągniemy to, do czego zostaliśmy powołani.

     Na koniec Boskiej Liturgii, wszystkim zebranym podziękował proboszcz parafii - ks. Radosław Kondraciuk. Podkreślił on jak wielkie ma znaczenie obecność wszystkich wiernych oraz duchownych szczególnie w tak malej parafii, kiedy wszyscy przeżywamy małą, parafialną Paschę i wszyscy jednomyślnie wysławiamy imię naszego Pana. Szczególnie było to widoczne, w fakcie, iż wszyscy parafianie przystąpili w tym dniu do sakramentu Spowiedzi i Eucharystii.

    Po uroczystym nabożeństwie wierni wraz z duchowieństwem udali się na skromny posiłek, gdzie wspólnie mogli porozmawiać i cieszyć się spotkaniem ze sobą.

Warsztaty ikonograficzne

              W dniach 27.06-03.07 w Ornecie odbył się pierwszy kurs ikonograficzny w historii tego miasta. Organizatorem kursu było Stowarzyszenie „Elawoi” przy współprac y z parafią prawosławną pw. Św. Mikołaja w Ornecie. Finansowo kurs wsparły stowarzyszenia: „Dom Warmiński” i „Agrorelaks” oraz Miejski Dom Kultury w Ornecie.

                Grupa uczestników kursu była bardzo zróżnicowana. Były osoby, które przybyły na kolejny już kurs ikonograficzny oraz osoby, które miały pierwszy raz styczność z pisaniem ikony, a nawet w ogóle z samą ikoną. Były osoby z Ornety, okolic, a także dalszych miejscowości, jak Tomaszów Mazowiecki, czy nawet Sankt Petersburg w Rosji. Tylko część użytkowników była prawosławna, ale wszyscy chcieli przede wszystkim zbliżyć się do Boga.

                Pierwszy dzień kursu zaczął się od molebnia i szlifowania zagruntowanych wcześniej desek. Pod okiem o. Rodiona Kondraciuka przez ok. 5 godzin, kursanci doprowadzali deski do gładkości jaką ma kartka papieru. Następne dni, już pod okiem prowadzącej warsztaty – p. Anny Gełdon uczestnicy rozpoczęli pracę nad własną ikoną, której wzorem był Gietrzwałdzki obraz Matki Bożej.

                Kurs zakończył się w niedzielę 03.07 Boską Liturgią w orneckiej cerkwi i uroczystym poświęceniem napisanych ikon oraz wspólnym spotkaniem przy kawie i słodyczach.

                Każdy, kto widział gotowe ikony podkreślał ogrom pracy, jaką włożyli ikonopiscy i fakt, że mimo jednego wzoru i jednej prowadzącej, każda ikona wyglądała inaczej, podkreślając zróżnicowany koloryt duszy każdego człowieka. Na koniec, proboszcz orneckiej parafii podziękował prowadzącej warsztaty oraz wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego kursu. Podkreślił również, że kurs ikonograficzny nie może mieć tylko na celu napisanie ikony, ale przede wszystkim otwarcie się na Boga i ćwiczenie w zmaganiach duchowych.  

Pielgrzymka do Trukowic

Zapraszamy serdecznie na pielgrzymkę autokarową do Monasteru w Turkowicach na święto Turkowickiej Ikony Matki Bożej.

Wyjazd z Ornety 14.07.2016r. (czwartek) o godz. 4.00. powrót 15.07.2016r. (piątek) ok. 23.00. W planie jest uczestnictwo w nabożeństwach oraz w miarę możliwości czasowych, zwiedzanie cerkwi po drodze. Autokar zatrzyma się w Pasłęku i Olsztynie.

Koszt to ok. 210 zł (jeżeli będzie więcej chętnych, koszt będzie niższy), pokrywa on autokar i ubezpieczenie. Ze sobą należy wziąć odpowiednie ubranie, jedzenie, śpiwór, karimatę, pieniądze na ofiarę na klasztor, świece, itp. Nocleg będzie w szkole lub autokarze.

      Wszelkie dodatkowe informacje i zapisy pod

nr tel: 600 99 80 83 .

Pielgrzymka jest organizowana przez Stowarzyszenie Elawoi

Święto Parafialne w Ornecie

     22 maja Cerkiew Prawosławna świętowała przeniesienie relikwii Św. Mikołaja Cudotwórcy z Myr Licyjskich do Bari. Św. Mikołaj jest również patronem cerkwi malutkiej parafii w Ornecie, na Warmii. Na terenach, gdzie przesiedlono prawosławnych w ramach Akcji Wisła, każde parafialne święto jest szczególnym wydarzeniem, kiedy mogą się spotkać wszyscy przyjaciele, sąsiedzi z terenów południowego Podlasia oraz Chełmszczyzny, a dzisiaj rozrzuceni po całej Warmii i Mazurach (niekiedy jest to jedyna w roku możliwość takiego spotkania ze względu na wiek i odległość). Św. Mikołaj Cudotwórca zawsze skupiał wokół siebie rzesze swoich ukochanych parafian. Tak też było i w tym roku. Do Orneckiej parafii przybyli wierni z Gdańska, Pasłęka, Braniewa, Miłakowa, Morąga, Elblągu i wielu mniejszych parafii oraz kapłani Dekanatu Gdańskiego: ks. prot. Dariusz Jóźwik – Dziekan i proboszcz parafii w Gdańsku, ks. prot. Witali Leończuk – proboszcz parafii w Braniewie i ks. Marek Antonowicz – proboszcz parafii w Elblągu i Pasłęku.

     Wszyscy przybyli na święto z wielką radością i modlitwą o wstawiennictwo św. Mikołaja, świadczy o tym ilość wiernych, którzy przystąpili do sakramentu spowiedzi i eucharystii, było to ok. 80% obecnych w świątyni, w tym wszyscy orneccy parafianie.

     Po zakończonym nabożeństwie wszyscy obecni zostali zaproszeni na obiad do parafialnego ogrodu, gdzie przedłużyli radość święta i wspólnego przebywania ze sobą. 

 

Noc Muzeów w Ornecie

    W nocy z 21 na 22 maja w Ornecie odbyła się pierwsza oficjalna edycja „Nocy Muzeów”. Wśród udostępnionych obiektów była również cerkiew prawosławna. Mimo początkowych wątpliwości okazało się, że cerkiew była bardzo interesującym miejscem. Już przed planowaną godziną otwarcia – 21.00, zebrało się kilka osób. Zwiedzanie prawosławnej świątyni odbywało się pod hasłem „przyjdź i zapytaj”, a intencją jak najlepsze przybliżenie „prawosławnego świata” mieszkańcom Ornety i okolic.

    Zwiedzający mogli przy zapalonych łampadkach oraz cichym śpiewem monasterskiego chóru chwilę się skupić, zastanowić i zadać każde pytanie proboszczowi orneckiej parafii. Każdy zwiedzający miał jakieś pytanie. Dla wielu osób nie było to tylko zwiedzanie zabytku, ale moment, kiedy mógł się pomodlić, postawić świece wspominając zmarłych rodziców, dziadków, którzy nieraz też byli prawosławnymi. Przede wszystkim była to możliwość zobaczenia świata w inny sposób, nie tylko zaganiany, głośny, wprowadzający chaos w życie, ale zobaczyć świat, spokojny, cichy, łagodny, Boży…


 

Fotorelację z Nocy Muzeów w Ornecie można obejrzeć tu: https://www.facebook.com/Galeria-Art-Nova-327028550646778/photos/?tab=album&album_id=1370234316326191

Święty Ogień 2016

Jak co roku w dzień Prawosławnej Paschy zszedł Święty Ogień na Grobie Pańskim w Jerozolimie!!!

Chrystos Woskresie!!!

Woistinu Woskresie!!!

Zejście Świętego Ognia

Kurs ikonograficzny

 

 

KURS IKONOGRAFICZNY

 

    Serdecznie zapraszamy na kurs ikonograficzny, Który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Ornecie w dniach 26.06-03.07.2016r.

    Kurs będzie prowadzony przez p. Annę Gełdon, ikonograf, historyk sztuki, bizantynistka z Krakowa. Warsztaty są BEZPŁATNE, jedyny koszt jaki ponosi uczestnik to koszty materiałów: farby, deski, pędzelki – ok. 170 zł.

    Kurs zacznie się w niedzielę 26.06 o godz. 10.00 Boską Liturgią w Morągu i o 13.00 molebniem i przedstawieniem programu warsztatów w MDK. Prace nad ikoną zaczną się w poniedziałek 27.06.2016r. w godz. 10-20 z przerwą, a zakończą w niedzielę 03.07.2016r. Boską Liturgią i poświęceniem ikon w cerkwi św. Mikołaja w Ornecie.

Zapisy trwają do 10.06.2016r. pod nr 600 99 80 83.


Program:

 

26.06- niedziela

10:00- Liturgia prawosławna w cerkwi Św. Włodzimierza w Morągu (nieobowiązkowa)

13:00- Molebień i przedstawienie programu warsztatów przy herbacie w MDK

15:00- Projekcja filmu, bądź prelekcja na temat ikony (zależne od możliwości technicznych)

 

27.06.16- poniedziałek, MDK

10:00- Modlitwa

10:15- Warsztaty – praca nad rysunkiem

16:00-Przerwa

17:30- Warsztaty cd

20:00- Zakończenie

 

28.06.16- wtorek, MDK

10:00- Modlitwa

10:15- Warsztaty – przenoszenie rysunku na deskę

16:00-Przerwa

17:30- Warsztaty cd- praca z farbą

20:00- Zakończenie

 

29.06.16- środa, MDK

10:00- Modlitwa

10:15- Warsztaty – nakładanie warstw

16:00-Przerwa

17:30- Wykład – teologia ikony

20:00- Zakończenie

 

30.06.16- czwartek, MDK

10:00- Modlitwa

10:15- Warsztaty – nakładanie warstw farby

16:00-Przerwa

17:30- Warsztaty cd- nakładanie warstw farby

20:00- Zakończenie

 

1.07.2016- piątek, MDK

10:00- Modlitwa

10:15- Warsztaty – wykonywanie rozświetleń na twarzy

16:00-Przerwa

17:30- Warsztaty cd

20:00- Zakończenie

 

2.07.2016- sobota, MDK

10:00- Modlitwa

10:15- Warsztaty – wykonywanie rozświetleń na szatach

16:00-Przerwa

17:30- Warsztaty cd- oliwienie ikony

20:00- Zakończenie

 

3.07.2016- niedziela

10:00- Liturgia w Cerkwi w Ornecie

11:30- Poświęcenie Ikon

13:00- Zakończenie warsztatów

 

           

Każdy z uczestników jest zobowiązany do uczestnictwa w nabożeństwach i modlitwach (z wyjątkiem Liturgii 26.06.2016r. w Morągu). Stworzone ikony będą eksponowane w Domu Warmińskim, po czym każdy z uczestników będzie mógł wziąć swoją ikonę do domu. Ikona, która będzie pisana, to ikona Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej.

 

OBRAZ MATKI BOŻEJ GIETRZWAŁDZKIEJ- RYS HISTORYCZNY

 

Obraz Matki Bożej Gierzwałdzkiej, przedstawia Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus ubrane w długą, czerwoną suknię. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze, znajduje się napis Ave Regina Caelorum, ave Domina Angelorum: Bądź pozdrowiona Królowo Nieba, bądź pozdrowiona Pani Aniołów.

Autor obrazu nie jest znany. Zdaniem historyków sztuki został namalowany w warsztacie poznańskim w połowie XVI wieku. Pierwsza wzmianka o obrazie pochodzi z 1583 roku, kiedy biskup Marcin Kromer w swoim "Opisie Biskupstwa Warmińskiego" wymienia obraz jako cudowny. Akta wizytacyjne kardynała Andrzeja Batorego z lat 1597-1598 podają, że obraz przeniesiono do ołtarza głównego, co świadczyło o wzrastającym kulcie.

W 1717 roku obraz przyozdobiono srebrnymi koronami, które w roku 1731 zastąpiono bardziej kosztownymi, wysadzanymi drogimi kamieniami, wykonanymi przez złotnika Jana Krzysztofa Geese. W 1734 roku obraz otrzymał srebrne sukienki. Dla Matki Bożej wykonał je Michał Bartolomowicz, dla Dzieciątka Jezus Jan Krzysztof Geese.

Gietrzwałd stał się sławny dzięki objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z ubogich polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler: "w języku takim, jakim mówią w Polsce". Gdy nastąpiły objawienia, władze pruskie łączyły je z łaskami słynącym obrazem Matki Bożej. Mając do nich wrogi stosunek, nakazały usunąć obraz z kościoła lub przenieść na miejsce mniej widoczne. Obraz umieszczono w ołtarzu na emporze południowej.

Intronizację obrazu w ołtarzu głównym przeprowadził w 1949 roku ks. proboszcz Wiktor Szota CRL. Podwyższono ołtarz, a obraz umieszczono w złoconej ramie. Zasłonę obrazu przedstawiającą scenę objawień Matki Bożej, zgodną z przekazem wizjonerek, wykonali w tym samym roku malarze krakowscy A. Trójkowicz i W. Badowski. W latach 1964-1965 obraz poddano pracom konserwatorskim na Wawelu pod kierunkiem prof. Rudolfa Kozłowskiego.


Organizatorzy i Partnerzy:

Stowarzyszenie "Dom Warmiński", Stowarzyszenie "Elawoi", Miejski Dom Kultury w Ornecie, Stowarzyszenie "Agrorelaks"


 

Gowienia duchowieństwa

W środę, 13 kwietnia w Gdańskiej cerkwi odbyły się rekolekcje duchowieństwa dekanatu gdańskiego. Jest to najmniejszy dekanat diecezji białostocko-gdańskiej, który skupia pięciu kapłanów i sześć świątyń. Liturgii Uprzednio Poświęconych Darów przewodniczył ks. mitrat Jerzy Senejko, spowiednik kapłanów dekanatu gdańskiego oraz najdłużej służący kapłan na Mazurach.

Tradycją już się stało, że w czasie rekolekcji duchowieństwa dekanatu, do sakramentu spowiedzi i eucharystii przystępują liczni wierni. Tak też była tego dnia, mimo iż Liturgia była sprawowana w środku tygodnia.

Po zakończeniu nabożeństwa, ks. Jerzy zwrócił się do wiernych przypominając, że znajdujemy się w okresie Wielkiego Postu i nasze życie powinno być skupione wokół cerkwi, szczególnie na terenach parafii diasporalnych. Wszyscy kapłani udali się na posiłek, przy którym mogli porozmawiać o problemach i radościach, które są w ich parafiach. Było to jedna z nielicznych takich okazji, gdyż najbliższe sąsiednie parafie są oddalone od siebie o ok. 40 km.